Espressówka #1: supersamochód zza Żelaznej Kurtyny, polski test Gullwinga i garaż pełen ALPIN

Espressówka #1: supersamochód zza Żelaznej Kurtyny, polski test Gullwinga i garaż pełen ALPIN

Zapraszam na pierwszą odsłonę nowej serii Espressówka! Będzie to prasówka motoryzacyjna, w której regularnie będę robił dla Was subiektywny przegląd ciekawych treści ze świata motoryzacji. Internet przepełniony jest masą interesujących materiałów, których często nie jesteśmy w stanie odnaleźć, dlatego postaram się zbierać tu w jednym miejscu i podsuwać Wam wyselekcjonowane propozycje, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to też okazja do poznania nowych twórców i odświeżenia sobie, tych których już znacie. Nie przedłużając, poniżej znajdziecie 10 materiałów z ostatnich kilku tygodni, którymi chciałem się z Wami podzielić. Ruszamy!

1. Supersamochód zza Żelaznej Kurtyny
Tomasz Raszka i Bartek Tabak zabrali na sesję jedyne trzy jeżdżące egzemplarze MTX Tatry V8 i przedstawiają historię jedynego supersamochodu powstałego za Żelazną Kurtyną!

2. Polski test Mercedesa 300 SL “Gullwing”
Zobaczcie jak Filip Buliński z Autokult.pl poradził sobie w deszczu(!) z legendarnym Gullwingiem.

3. Historia poszukiwania wymarzonej Alfy Romeo SZ
Robert Steć w materiale dla Forzaitalia.pl opisuje fascynującą historię swojego egzemplarza bardzo rzadkiej Alfy Romeo SZ. 

4. Maciej Wisławski o życiu na wysokich obrotach
Z okazji okrągłych osiemdziesiątych urodzin Macieja Wisławskiego, Sławomir Poros Jr. rozmawia z legendarnym pilotem o życiu na wysokich obrotach w łączonym materiale Magazynu Classicauto i Śniadania & Gabloty. 

5. Polska kolekcja kilkudziesięciu aut ALPINA!
Marcin Mroziewicz rozmawia z Wojtkiem z AlPINA Garage o jego niezwykłej kolekcji ALPIN, z której kilka mieliście okazję zobaczyć na krakowskich Śniadaniach.

6. Tajemniczy magazyn Muzeum Porsche
Ekipa brytyjskiego Top Gear zagląda do niedostępnego publicznie magazynu Muzeum Porsche, gdzie stacjonują samochody, które akurat nie są na wystawie w Muzeum. Tom Ford w trzyczęściowym materiale poprowadzi Was przez kolekcję każdego z drogowych modeli Porsche, a także zaprezentuje część prototypów i samochodów wyścigowych

7. Jak to jest być gościem Rolls-Royce-a?
Grzegorz Ciźla pokazuje jak wygląda od kuchni event na zaproszenie luksusowej marki.

8. Dakar oczami zawodnika
W najnowszym odcinku podcastu Motoryzacyjny Skrót Tygodnia, Mikołaj Stachowiak i Maciej Kuchno rozmawiają z Michałem Horodeńskim o jego występie w tegorocznym Dakarze. 

9. Lamborghini Diablo przed kamerą Filipa Gonicarczyka
Filip Gonciarczyk spędził kilka chwil z Lamborghini Diablo, którego pierwszym właścicielem był Flavio Briatore i stworzył znakomite video z tego spotkania. 

10. Emeryk Bellen. Historia (nie)dokończona.
Sławomir Poros Jr. spędził długie miesiące w archiwum, aby opisać historię łodzianina Emeryka Bellena, który przed wojną startował w legendarnym Rajdzie Monte Carlo.

Z własnego podwórka

Korzystając z okazji polecam Wam też kilka materiałów, które ukazały się w ostatnim czasie na łamach naszego bloga:

#13 Drugie Śniadanie: Piotr R. Frankowski – miernoty boją się zawodowców
Sławomir Poros Jr. w szczerej rozmowie z Piotrem R. Frankowskim, jednym z najbardziej znanych i doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych w Polsce i byłym redaktorem naczelnym polskiej edycji magazynu Top Gear. Druga część rozmowy dostępna jest tutaj.

#2 Porannik Szymona: jak cię widzą, tak cię nie lubią
W swoim drugim felietonie Szymon Banaś opowiada jaki jest z jego punktu widzenia ogólny odbiór samochodów sportowych i ich właścicieli przez społeczeństwo.

Spotkanie z Marianem Stochem – Mille Miglia, Le Mans Classic i pasja do klasycznych samochodów
Rozmawiamy z Marianem Stochem o uczestnictwie w jubileuszowym Le Mans Classic, startach w Mille Miglia, oraz wyjątkowych ludziach, których spotkał na swojej motoryzacyjnej drodze.

Zapomniane Perły – Sen Alpine o podbiciu Le Mans: od M63 do A220
Przy okazji premiery AGTZ Twin Tail, stworzonego przez La Squadra i Zagato, przypominamy historię marzenia Alpine o podboju Le Mans: od modelu M63 do A220.

Onboardy Japońskie #4 – GR86 – czy nadal kocham BRZ
Dostawca tofu? Jak najbardziej nie. To Wojtek, który uznał, że musi porównać Subaru BRZ do Toyoty GR86 i koniecznie musi to zrobić w Japonii. Przy okazji zabłądził i wyjechał na totalnej prowincji.

Przygotował: Rafał Pilch