#10 Piach w Filiżance – Odcinek 8 | Dakar 2024

Kolejny dzień Dakaru za nami. Rywalizacja podczas 8. etapu zeszła niestety na dalszy plan ze względu na informację o śmierci jednego z zawodników – Carlesa Falcona.

Migawka dnia

Zaczynamy dzisiejszą relację od smutnej informacji. Zmarł Carles Falcon, zawodnik, który miał wypadek na drugim etapie rajdu. Z miejsca zdarzenia został przewieziony helikopterem do szpitala, gdzie walczył o życie. Doznał poważnego urazu mózgu, złamania kręgu szyjnego C2, pięciu żeber, lewego nadgarstka i obojczyka. Niestety stan jego mózgu się nie poprawił i zmarł 15 stycznia.

Podsumujmy rywalizację na 8. odcinku Rajdu. Na czele jednośladów dalej stoi Ricky Brabec, ale wczorajszy odcinek należał do Kevina Benavidesa. Drugi na mecie stanął jego brat – Luciano Benavides, a na trzeciej pozycji – Adrien van Beveren.

07 QUINTANILLA Pablo (chl), Monster Energy Honda Team, Honda, Motul

Stawkę samochodów na 8 odcinku otwierały samochody Audi. Mattias Ekstrom stanął na najwyższym stopniu podium przed Stephane Peterhanselem. Trzecia pozycja należała do Guerlaina Chicherita, za którym odcinek ukończył Carlos Sainz – aktualny lider stawki.

ASS during the Stage 8 of the Dakar 2024 on January 15, 2024 between Al Duwadimi and Hail, Saudi Arabia

Klasyfikacja Challenger nie dostarcza już tych samych emocji po wykluczeniu rodziny Goczałów, mimo to rywalizacja pozostałych zawodników trwa, a na czele stawki 8. etapu stanął Saleh Alsaif z zespołu Dark Horse Team. Trzy minuty za liderem dojechał Mitchell Guthrie, a jedyne 27 sekund później na mecie zjawiła się Christina Gutierrez Herrero.

409 GUAYASAMIN Sebastian (ecu), ACOSA Fernando Matias (arg), FN Speed, BRP Can-Am Maverick XRS Turbo

Po kolejnych dniach rywalizacji polsko-hiszpańska drużyna Boss Machinery dalej walczy o poprawienie swojej pozycji (obecnie 4 miejsce). Pierwszym na mecie odcinka był zespół Eurol Rallysport z Mitchelem Van Den Brinkiem. Za nimi ukończyły dwie czeskie ekipy kolejno Martina Macika i Ales Lopraisa.

609 SUGAWARA Teruhito (jpn), SOMEMIYA Hirokazu (jpn), MOCHIZUKI Yuji (jpn), Hino Team Sugawara, Hino 600

Polacy na Dakarze

Hołowczyc dalej walczy! Wczorajszy odcinek ukończył na 21 pozycji, a w klasyfikacji generalnej zajmuje 53 miejsce. Darek Rodewald z holenderskim zespołem walczą o powrót na podium. Etap 8 ukończyli na 4 pozycji i tę samą pozycję zajmują w generalce. Konrad Dąbrowski uplasował się na 21. pozycji w kategorii motocykli, a Michał Horodeński po wywrotce na 7. etapie zaliczył dobry występ dojeżdżając na 25. pozycji w Dakar Classic.

Dakarowy Deser

Dakar w Liczbach

Rajd Dakar odbywa się od ponad 40 lat i nacechowany jest niesamowitymi widokami oraz zmaganiami kierowców na pustyniach i nie tylko. Dziś, chcielibyśmy przytoczyć wam kilka ciekawych statystyk tego wydarzenia.

Początek

Pierwszy start odbył się w 1979 roku.

Startujące samochody – 182

Do mety dotarło – 74

Dystans 10 000 km w tym 3168 km OS-ów.

Trasa wiodła przez Algierię, Niger, Mali i Burkina Faso.

Rekordowe edycje

Najdłuższy łączny dystans – Dakar 1986 rok – 15 000 km

Najdłuższy łączny dystans odcinków specjalnych – Dakar 1990 rok – 8 564 km

Najwięcej pojazdów startujących – Dakar 2005 – 688 pojazdów

Najtrudniejsza edycja – proporcje pojazdy startujące/pojazdy na mecie – Dakar 1986 rok – wystartowało 486 pojazdów, z których jedynie 100 dojechało na metę

Kierowcy

Osoba, o której pisaliśmy już w Dakarowym Deserze – Stephane Peterhansel jest najbardziej utytułowanym kierowcą w historii rajdu. Francuz prowadzi w większości rankingów.