#9 Piach w Filiżance – Odcinek 7 | Dakar 2024

#9 Piach w Filiżance – Odcinek 7 | Dakar 2024

Po dniu odpoczynku dla zawodników wracamy do rywalizacji na piaskach Arabii Saudyjskiej. Niestety, mamy złe wieści dla polskich kibiców – załogi Eryk Goczał i Oriol Mena oraz Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk zostały wykluczone z Rajdu ze względu na nieregulaminowe elementy sprzęgieł. W Dakarowym Deserze opowiemy wam o specjalnej kategorii Original by Motul.

Migawka Dnia

Po dniu przerwy na biwaku w Rijadzie zawodnicy wyruszyli na siódmy etap z Rijadu do Al Duwadimi, liczący 873 km. W kategorii motocykli najlepiej na tym dystansie poradził sobie Jose Ignacio Cronejo Florimo, a podium uzupełnili bracia Luciano i Kevin Benavides. Ciekawie wygląda sytuacja w klasyfikacji generalnej, gdzie prowadzący Ricky Brabec wyprzedza drugiego Rossa Brancha o 1 sekundę, po ponad 32 godzinach rywalizacji!

09 BRABEC Ricky (usa), Monster Energy Honda Team, Honda, Saudi Arabia – Photo Frédéric Le Floc’h / DPPI

Wśród samochodów swoje trzecie etapowe zwycięstwo zaliczył Sebastian Loeb, który zbliża się w klasyfikacji generalnej do prowadzącego Carlosa Sainza. Drugie miejsce zajął Lucas Moraes, a trzecie Nasser Nasser Al-Attiyah. Pecha miał Mattias Ekström, który przez awarię zawieszenia stracił ponad 4 godziny, co pogrzebało jego szansę na dobry wynik.

W klasie ciężkiej kolejny świetny występ i kolejne zwycięstwo prowadzącej w generalce czeskiej ekipy Martina Macika. W quadach zwycięstwo Alexandre Giroud, który odrobił sporą część straty do prowadzącego w generalce Manuela Andujara i traci już tylko 6 minut.  

Polacy na Dakarze

Niewątpliwie informacją dnia jest dyskwalifikacja liderującego w klasie Challanger Eryka Goczała i Oriola Mena oraz drugiej polskiej ekipy Michała Goczała i Szymona Gospodarczyka. Powodem miały być nieprzepisowe karbonowe elementy sprzęgieł. Zespół Energylandia Rally Team wystosował oświadczenie, w którym nie zgadza się z decyzją organizatorów. Z rywalizacji wycofali się także Marek Goczał i Maciej Marton.

W kategorii motocykli świetny etap zaliczył Konrad Dąbrowski, który zajął 13 miejsce i wyrównał swój najlepszy wynik w Dakarze. W generalce zajmuje 28 pozycję. Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja również zanotowali dobry występ zajmując 20 miejsce, choć nie liczą się już w walce o dobry wynik w generalce. Magdalena Zając i Jacek Czachor ukończyli etap na 47 pozycji. W ciężarówkach ekipa Darka Rodewalda zajęła 6 miejsce i w klasyfikacji generalnej jest na czwartej pozycji z ponad 3,5 godziny straty do liderującego Martina Macika. W Dakar Classic na siódmym etapie dobrze poradzili sobie Łukasz Zoll i Michał Zoll w Porsche 924 zajmując 23 miejsce. Załoga drugiego 924 – Tomasz Staniszewski i Stanisław Postawka była 31. 

Dakarowy Deser

Jedną z kategorii rywalizujących w Rajdzie Dakar jest Original by Motul. Jest to najtrudniejsza i najbardziej wymagająca kategoria w stawce. Obejmuje ona motocykle i quady, które nie mogą korzystać z żadnej pomocy z zewnątrz w trakcie Rajdu. Kierowca wykonuje wszelkie naprawy i serwisowanie samodzielnie, a w trakcie rywalizacji posługuje się papierowym roadbookiem. Kategoria zapoczątkowana w 1995 roku ma nawiązywać do początków Rajdu Dakar, gdy kierowcy byli zdani tylko na siebie. Jedyne wsparcie kierowcy otrzymują od organizatorów i składa się na nie:

  • 1 kufer do przechowywania rzeczy osobistych, części zamiennych, narzędzi i akcesoriów
  • 1 lampa czołowa
  • transport, dla każdego zawodnika, obejmujący: 1 kufer, 1 komplet kół, 1 namiot, 1 torbę podróżną i 1 zestaw opon
  • bezpłatne korzystanie z generatorów, kompresorów i skrzynek narzędziowych
  • łatwy dostęp do informacji o wyścigu

Partnerem medialnym tej kategorii jest Motul, który dodatkowo zapewnia w trakcie biwaku takie rzeczy jak podnośniki do motocykli, pokrowce na motocykl, materac, śpiwory, koce, namioty, plecaki i zestawy higieniczne.

Najtrudniejszy rajd świata. Bez żadnego wsparcia z zewnątrz. Czapki z głów dla zawodników biorących udział w Original by Motul! W tegorocznej edycji po siedmiu etapach prowadzi Tobias Ebster.