Konkurs Elegancji w Valletcie

Konkurs Elegancji w Valletcie

Valletta Concours D’Elegance to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń motoryzacyjnych na Malcie w tym roku! Samochody, atmosfera i lokalizacja stworzyły niesamowitą imprezę, którą na długo zapamiętamy.

Plac Św. Jerzego

Mój budzik włączył się o 6 rano i mimo tak wczesnej pory już 30 minut później fotografowałem pierwsze samochody wjeżdżające do Valletty, stolicy Malty. Uczestnicy konkursu musieli zaparkować swoje auta do 8 rano na przepięknym placu Świętego Jerzego. To tutaj odbywa się większość imprez plenerowych w Valletcie. Malta jest małą wyspą i nawet po latach w branży motoryzacyjnej, niesamowicie było oglądać, jak plac zapełnia się perfekcyjnie utrzymanymi samochodami, a co więcej innymi każdego roku!

Arbitrzy elegancji

Dobór wystawionych samochodów był niezwykle ciekawy, a to wszystko za sprawą szerokiej rozpiętości kategorii jakie przygotowali organizatorzy. Od 100-letniego Forda Lincolna kabrioletu po współczesną Alfę Romeo 4C. Wspomnieć należy, że wszyscy sędziowie konkursu byli obcokrajowcami, tak aby upewnić się, że ich wybory są neutralne i skupione wyłącznie na samochodach.

Kocham Porsche, ale to Ferrari…

Jako entuzjasta klasycznych samochodów pałający wielką miłością do marki Porsche powiedziałbym, że moim ulubionym samochodem ze wszystkich wystawionych było właśnie Porsche, a dokładnie 365A kabriolet model D z 1958 roku… ale nie mogłem obojętnie przejść obok pięknego Ferrari GTO, które widziałem po raz pierwszy na wyspie! Sympatią cieszyło się również urocze BMW Isetta, które zawsze wywołuje uśmiech na naszej twarzy, gdy właściciel Reuben pojawia się nim na organizowanych przez nas imprezach.

Znajomi!

Na konkursie spotkaliśmy miedzy innymi Anthony’ego z żoną Jenną. Przyjechali samochodem, który pokazywaliśmy w jednym z odcinków Stories by Rotta. Anthony’ego znacie również ze wspólnego wydarzenia, które organizowaliśmy z Śniadanie & Gablota. Ich wyjątkowy Sunbeam Tablot zdobył aż dwie nagrody, za Najlepszy pojazd powojenny i Najlepszy pojazd Historyczny. Nie zabrakło również Bena z jego Alpiną C1 z 1982 roku. Po raz pierwszy, po kompletnej odbudowie pojawiła się również Christine, należąca do Jesmonda, który był bohaterem pierwszego odcinka Stories.

Jaguary zdobywają nagrody

Best In Show zdobył Chris Cachia ze swoim Jaguarem E-Type z 1961 roku. I nie była to niespodzianka, ponieważ samochód wraz z swoją historią był po prostu znakomity! Syn Chrisa – Marcus również wygrał jedną z nagród za swojego Jaguara XKSS, którym ścigał się jeszcze tego samego ranka! Rodzina Cachias zgarnęła łącznie 8 nagród! Więcej o pasji rodziny Cachia do Jaguarów przeczytacie w naszym kolejnym materiale.

Podsumowując, jeśli kochasz klasyczną motoryzację i planujesz wyjazd na Maltę w przyszłym roku, to ostatnia niedziela maja będzie dla doskonałym wyborem!

Relację z Valletta Concours D’Elegance przygotował Matthew Camilleri z bloga Rotta.